Społeczeństwo informacyjne to termin, który opisuje społeczeństwo, w którym informacja i technologie informacyjne odgrywają kluczową rolę w procesach ekonomicznych, społecznych i politycznych. W takim społeczeństwie, ludzie korzystają z informacji i technologii, aby poprawić jakość swojego życia i lepiej wywiązać się ze swoich obowiązków. Zmiany w dostępności informacji i technologii przyczyniły się do powstania i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Schyłek XX wieku oraz początek XXI wieku to okres bardzo dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii, multimediów, środków komunikowania się na odległość, Internetu, globalnych sieci teleinformatycznych itp. Na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat powstało i upowszechniło się więcej środków komunikowania, gromadzenia, obiegu i opracowywania informacji niż w całej dotychczasowej historii ludzkości. Trudno już dzisiaj odnaleźć dziedziny życia, które nie zostały poddane rewolucji informatycznej. Mamy do czynienia z nową jakością życia, nie zdając zarazem sobie sprawy z tego jak wiele czynności wykonuj ą za nas zautomatyzowane procesy. Trudno wyobrazić sobie powrót do świata sprzed ery mikroprocesorów, narzędzi informatycznych, Internetu – ery komputeryzacji. Zmianę jaką niosą nowe rozwiązania jest dostępność do informacji, zatem nie bez powodu dzisiejsze społeczeństwo nazywane jest informacyjnym.
Informacja i umiejętność jej przetwarzania ma kluczowe znaczenie w odnoszeniu sukcesu czy to w dziedzinie gospodarki czy państwa jako suwerennej organizacji politycznej społeczeństwa zamieszkującego terytorium o określonych granicach. „Pierwsze kraje, które wkroczą do społeczeństwa informacji uzyskają największe korzyści. One to ustalą porządek rzeczy dla wszystkich, którzy pójdą w ich ślady. Dla kontrastu kraje, które odkładają decyzje lub preferują rozwiązania częściowe, mogą doświadczyć katastrofalnego spadku inwestycji i zmniejszenia liczby miejsc pracy.”[1] Wiąże się z tym kwestia tzw. „Digital Divide”, czyli cyfrowego wykluczenia, która za Manuellem Castellsem oznacza, że „odłączenie od Internetu lub połączenie powierzchowne jest równoznaczne z marginalizacją w globalnym systemie sieciowym. Rozwój bez Internetu, to coś, jak uprzemysłowienie bez elektryczności w epoce industrializacji”.
Pojęcie społeczeństwa informacyjnego zrodziło się na skutek „obserwacji, że w ostatnich dekadach nastąpił bardzo szybki rozwój środków komunikowania, narzędzi i możliwości obiegu i opracowywania informacji; nastąpił również bardzo szybki wzrost zapotrzebowania na informację we wszystkich dziedzinach życia”. Jak wskazuje Andrzej Siciński w artykule „Społeczeństwo informacyjne: próba nazwania naszych czasów” potrzeba coraz większej ilości informacji wiąże się ze „swego rodzaju uogólnieniem sposobów rozumienia terminu „informacja” – odmiennie stosowanego w życiu codziennym, w sferze techniki, w genetyce, w dziennikarstwie – żeby wymienić tylko kilka przykładów.” Spostrzeżenie to wydaje się wysoce trafne biorąc pod uwagę rosnącą specjalizację wielu dziedzin życia. Potrzebujemy coraz więcej danych i w rezultacie przetwarzamy ich tyle samo.
Społeczeństwo informacyjne jest często opisywane jako rzeczywistość, w której informacja jest niezwykle ważna i stanowi podstawę rozwoju. W takim społeczeństwie technologia i dostęp do informacji odgrywają kluczową rolę. W tej pracy skupimy się na analizie tego zjawiska, jego wpływu na nasze codzienne życie oraz implikacjach dla przyszłości. Celem tej pracy jest ukazanie, jak społeczeństwo informacyjne wpływa na nasze codzienne życie i jakie są jego skutki.
W dobie postępu technologicznego i szybko rosnącej roli informacji w naszym życiu, temat społeczeństwa informacyjnego staje się coraz bardziej aktualny. Społeczeństwo informacyjne to rzeczywistość, w której informacja jest podstawowym czynnikiem rozwoju, a technologia i dostęp do niej są niezbędne do funkcjonowania. W tej pracy skupimy się na zrozumieniu tego zjawiska oraz jego implikacji dla naszej codzienności i przyszłości. Analizując różne aspekty społeczeństwa informacyjnego, chcemy ukazać jego wpływ na nasze życie oraz wyzwania i możliwości, jakie niesie ze sobą. Celem pracy jest przedstawienie kompleksowej analizy społeczeństwa informacyjnego i jego wpływu na nasze życie.
[1] Bangemann M., ed. (1994) „Europe and the global Information Society. Recommendation to the European Council”, (europa.eu.int/ISPO/infosoc/backg/bangeman.html)