Okres studiowania każdy absolwent wspomina z rozrzewnieniem i łezką w oku. Poza pięcioma latami ciężkiej pracy, siedzeniem w bibliotece, pisaniem licencjatu i magisterki jest to jeszcze dla wielu z nas najpiękniejszy okres w życiu. Wielkie miłości, długie godziny spędzane na uczelni, mnóstwo okazji do świętowania to tylko mała część tego, czego tak naprawdę brakuje nam po ich zakończeniu.
Pewnie nie jeden student przypomina sobie jak to za pomoc naukową służyła mu torba na której przysypiał w ostatniej ławce na wykładzie, po zeszło nocnej zabawie, albo z tego powodu, że wykładowca tak nudził, że jego preludium wytrzymywali tylko najbardziej odporni. A w ławce, jak to i w poprzednich latach edukacji zawiązywały się przyjaźnie i antypatie na całe życie. Już na początku każdy starał się poznać z każdym i dołączyć do najbardziej pasującej do siebie grupy. Liczba grupek przyjaciół jakie tworzą się na roku potrafi być naprawdę zdumiewająca i czasem zależy nie tylko od zainteresowań, ale także przypadku.
Wielu studentów pragnąc poznać życie studenckie od kuchni od razu angażuje się w różnego rodzaju stowarzyszenia czy koła naukowe. Z czasem studenci zauważają, że rozmowa na ulubione tematy i rozwijanie pasji może odbywać się przy jednym stole, często na równej linii student – wykładowca. Im bliższa współpraca i chęć zaangażowania w swoje działanie innych tym większa szansa na powodzenie wielu naukowych przedsięwzięć. Konferencje, wykłady, wycieczki to tylko kilka czynników, jakie student może wytworzyć sobie sam jeśli tylko ma na to ochotę. Kadra prowadząca stara się także o to, by studenci widzieli w zajęciach na uczelni nie tylko naukę, ale także możliwość poszerzania swoich zainteresowań, a także co za tym idzie własnej autoprezentacji.
Studia jak nic innego dają młodym ludziom szansę zaprezentowania własnej osoby. Poza nauką uniwersytet każdego roku organizuje dla studentów różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, wyjazdy, a nawet koncerty. Studia to nie tylko nauka, pisanie prac zaliczeniowych, prac licencjackich, prac magisterskich, zdawanie egzaminów. Możliwości jest sporo. Dość dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy integracyjne dla studentów rozpoczynających naukę. Dzięki takim wyjazdom młodzi ludzie mają szansę się poznać i zaprezentować własną osobę. Do innego rodzaju wyjazdów zachęcają także programy jakie organizuje uniwersytet. Jednym z nich jest na przykład program Erasmus, dzięki któremu student może studiować w innym kraju i dzięki temu poznać nie tylko obcy język, ale także kulturę. Niewątpliwie zagraniczne wyjazdy to szansa na szybsze znalezienie pracy, ponieważ tego typu doświadczenia i poszerzenie znajomości języków obcych z pewnością okaże się przydatne. Poza wyjazdami zagranicznymi uczenia dba także o kulturalne życie studenta. W tym celu organizowane są różnego rodzaju happeningi i koncerty.
Zdawanie egzaminów i pisanie prac zostaje odstawione na drugi tor zwłaszcza gdy na terenach uczelnianych odbywają się juwenalia. Przez kilka dni studenci są zwolnieni z egzaminów i testów i mogą bawić się na różnego rodzaju koncertach i dniach sportu. Uczelnia i władze miasta fundują studentom koncerty, na których zabawa trwa do późnych godzin nocnych. Bycie studentem wiąże się z wieloma przywilejami. Poza długimi godzinami spędzonymi na nauce, zwłaszcza tuż przed sesją, studenckie życie wcale nie musi wiązać się z tomami książek i siedzeniem nad pracą magisterską. Status studenta pozwala na różnego rodzaju przyjemności. Zniżki do kina i na przejazdy, wizyty w studenckich klubach, gdzie rozmowy o dorosłym życiu i kolejnych związkach trwają godzinami. Nic w tym dziwnego, że tuż po zakończeniu studiów wielu absolwentów chętnie wraca do wspomnień związanych z tamtym okresem.