Czcionki, marginesy, wielkość strony w pracy magisterskiej

Zakładam że piszesz drogi czytelniku swoją pracę na komputerze. Mam nadzieję że każdy będzie chciał swoją pracę magisterską (czy licencjacką) położyć za jakiś czas na swojej półce z książkami. Prawda? Taka książka nie może wyglądać fikuśnie czy w jakiś sposób wymyślnie. No chyba że okładkę będziesz mógł sobie sam zaprojektować. Ja co prawda nie spotkałem się jeszcze z taką uczelnią która na to zezwala ale… nigdy nie mów nigdy.

Tak więc używaj czcionki ładnej, nie fikuśnej i nie wymyślnej. Standardowo przyjęta jest czcionka o wielkości 12 pkt, Times New Roman. Wiadomo iż w całej pracy musi być ona ta sama, chociaż…nie zawsze będziesz używał tak samo wyglądającej czcionki – zmienisz w cytatach, podkreśleniach, wytłuszczeniach itp.

Akapity

Akapity dobrze jest wyjustować (wygląda to lepiej niż wyrównanie do lewej), tylko w tym przypadku trzeba pamiętać o przenoszeniu wyrazów. Tyle że, albo decydujesz się na przenoszenie wyrazów (dzielenie), oczywiście z umiarem – co trzy cztery wiersze, albo decydujesz się NIE dzielić wyrazów w całym tekście. Pamiętaj – ta kwestia zależy już tylko od Ciebie, Twojej woli czy upodobań (ja wybieram opcje numer….1 🙂 ).

Marginesy

Marginesy ustaw tak, aby na stronie A4 mieściło się około 1800 znaków/ maszynopis standardowy/, tj. 30 wierszy po 60 znaków (spacje to też znaki!). Trzeba też pamiętać o oprawie, czyli lewy margines powinien być większy o około 1 cm.

Czcionka Times New Roman
Wielkość czcionki 12 pkt
Odstępy między wierszami 1,5 wiersza
Odstępy między znakami + 0,2 pkt /rozstrzelone/
Marginesy /wszystkie/ 2,5 cm
Na oprawę 1 cm

Tabelki, tabele, wykresy – to trzeba przyznać lubią nie tylko promotorzy ale i recenzenci. Fakt faktem ładny wykres, czy tabele tez czyta się z przyjemnością, więc jak tylko masz możliwość to wstawiaj tabele lub wykres (czy nawet zdjęcie).

5/5 - (1 vote)