Studentem jestem i nic, co studenckie nie jest mi obce, czyli jak przeżyć w nowym świecie i nie zwariować

Opisujemy tematy ważne dla studentów. Pomagamy rozwiązać naukowe problemy uczniów i studentów

Właśnie dostałeś się na studia? Rodzice płaczą nad Twoim wyjazdem z domu? Mama już szykuje słoiki z jedzeniem na najbliższy miesiąc? Ciocia Krysia i wujek Zdzisiu też wiedzą, że mają w rodzinie studenta? Stałeś się dumą wszystkich, a tak naprawdę nie wiesz, co w praktyce zmieni się w Twoim życiu?

To poradnik stworzony dla Ciebie. Dowiesz się między innymi, jak odnaleźć się w nowym świecie, jak przetrwać w krainie alkoholu i ubóstwa, swobody i całonocnych imprez, nowych znajomości i drugich pierwszych miłości, jak nie zginąć z pustką w głowie na dzień przed egzaminem, jak wmówić, że umiesz, gdy Twoja wiedza na dany temat jest szczątkowa, jak zdobyć notatki, gdy nie znasz żadnego z piątkowych studentów. Tutaj zrozumiesz, jak się uczyć, żeby zdać. Poznasz definicje wejściówki, wyjściówki, koła, zerówki, repety, monografu, fakultetu, kiedy warto pojawiać się na uniwersytecie, kiedy można sobie to darować.

Student to bojownik, to heros. Student co semestr staje do wali z USOS-em (to hasło, którego nie zapomnisz do końca życia). Dowiesz się tutaj, dlaczego Uniwersytecki System Obsługi Studiów nazywany jest Uczelnianym Sposobem Olewania Studenta, dlaczego ulubionym przyciskiem na klawiaturze staje się wówczas F5, a znienawidzonym hasłem: „błąd wczytywania strony”. Jasnym stanie się, dlaczego na początku studiów zostawisz grube pieniądze w ksero, a z biegiem lat będziesz omijać to miejsce szerokim łukiem.

A propos pieniądza – zastanawiałeś się kiedyś, czy da się przetrwać tydzień z trzydziestoma złotymi w kieszeni? Studia uzmysłowią ci wartość pieniądza (obiad można zrobić za 3 złote). W tym poradniku znajdziesz kilka sposobów na radzenie sobie z wyczerpaniem zapasów żywnościowych od mamy. Poznasz, jakie profity wynikają z posiadania legitymacji studenckiej i dlaczego przed obroną następuje masowe gubienie tego dokumentu.

Dowiesz się również, czym są Juwenalia, jak je przetrwać, jak się nimi cieszyć, i dlaczego zaraz po ich zakończeniu, lepiej nie pojawiać się na zajęciach. Jak czerpać z życia kulturalnego w mieście studenckim, gdzie warto się pojawiać i z czego można korzystać. Zrozumiesz, o jaką wiedzę, wykraczającą poza mury uniwersytetu, warto się wzbogacić. Gdy zostaniesz już wstępnie zapoznany z najważniejszymi aspektami studenckiego życia, będziesz mógł przejść do ostatniego akapitu – przygotowania do momentu, w którym studia się kończą.

Ten poradnik uświadomi Ci, że przyjdzie taka noc na piątym roku, gdy obudzisz się zlany potem, Twoje ciało przejdzie zimny dreszcz, a w głowie pojawią się myśli: „i co po studiach?”, „moje życie się skończyło”, „dlaczego ja?”, „czy to naprawdę już ostatni rok?”. Student to nie rola społeczna, student to instytucja, a życie na studiach jest próbą sił, szansą i wyzwaniem.

5/5 - (2 votes)
image_pdf