Czy orientacje społeczne zmieniają się w zależności od liczby osób biorących udział w sytuacji? Czy sposób reprezentacji wyników wpływa w sposób istotny na pomiar orientacji społecznych? Czy fizyczna odległość pomiędzy wynikami i zastosowanie dystraktorów fizycznych wpływa na zmianę orientacji społecznych?
Opierając się na wynikach poprzednich badań (Grzelak i in. 1988, 1994) oraz na podstawie intuicji można postawić następujące hipotezy badawcze:
- Zwiększenie liczby osób spowoduje osłabienie występowania orientacji prospołecznych
- Przy numerycznej reprezentacji wyników poziom orientacji prospołecznych będzie niższy, niż przy reprezentacji ikonicznej
- Fizyczny dystans wpłynie negatywnie na poziom zachowań prospołecznych
Badanie składało się z trzech niezależnych eksperymentów testujących wpływ sposobu reprezentacji wyników oraz liczby osób biorących udział w sytuacji współzależności na orientacje społeczne. Jeden z nich (badający wpływ fizycznej odległości) jest opisany w pracy magisterskiej Marzeny Czuba, dwa pozostałe (dotyczące sposobu reprezentacji numerycznej vs nienumerycznej oraz usytuowania przestrzennego i dystraktorów fizycznych) są przedmiotem niniejszej pracy, Ze względu na istotne różnice w obu eksperymentach opiszę je oddzielnie.