Wstęp
Atrakcje turystyczne to osobliwości różnego typu, wyjątkowe sytuacje, które mogą spotkać turystę. Obecnie, gdy coraz liczniejsze rzesze turystów z Polski wybierają wypoczynek w innych państwach a nawet na innych kontynentach, wydaje mi się wskazanym przedstawić obszar Gór Świętokrzyskich jako alternatywną propozycję wypoczynku. Zwróciłam uwagę na ten teren podczas licznych pieszych wędrówek po Polsce.
Wbrew obiegowym opiniom teren naszego kraju obfituje w atrakcje turystyczne w takim samym stopniu co inne państwa. Ze względu na krajobraz i bogactwo pamiątek przeszłości, Góry Świętokrzyskie należą do najciekawszych obszarów w Polsce. Dominującą funkcję stanowi turystyka krajoznawcza oraz wypoczynek świąteczny. Liczba miejsc wczasowych jest znikoma, nie ma poważniejszej liczby kwater prywatnych. Turystyczną bazę noclegową stanowią domy wycieczkowe (największy w Świętej Katarzynie) i schroniska młodzieżowe. Ogółem baza noclegowa to około 5000 miejsc (1992 r.).
Atutami tego regionu są dobra dostępność komunikacyjna (kolej, droga międzynarodowa E-77) oraz umiarkowany ruch turystyczny. Tutaj nie spotkamy rozkrzyczanych tłumów na szlakach. To idealne miejsce, aby w ciszy i spokoju czynnie wypocząć, a przy okazji zwiedzić interesujące miejsca. Praca moja ma na celu wykazanie, że Góry Świętokrzyskie należą do miejsc godnych poznania. Trzeba tylko je odkryć.
Spis Ilustracji
Rysunek 1. Dąb Bartek.
Rysunek 2. Gołoborze w Górach Świętokrzyskich.
Rysunek 3. Gołoborze na Łysicy.
Rysunek 4. Jaskinia Raj.
Rysunek 5. Jaskinia Raj.
Rysunek 6. Ruiny zamku w Bodzentynie.
Rysunek 7. Bodzentyn – ruiny zamku od strony południowej.
Rysunek 8. Ruiny w Bodzentynie.
Rysunek 9. Zamek w Chęcinach.
Rysunek 10. Zamek w Chęcinach.
Rysunek 11. Widok z baszty w Chęcinach.
Rysunek 12. Zabytkowa kapliczka w Świętej Katarzynie.
Rysunek 13. Pałac Biskupi w Kielcach.
Rysunek 14. Dworek modrzewiowy w Kielcach.
Rysunek 15. Kadzielnia.
Rysunek 16. Kadzielnia (widok z amfiteatru).
Rysunek 17. Karczówka.
Rysunek 18. Klasztor na Świętym Krzyżu.
Rysunek 19. Wejście do skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Rysunek 20. Chata wiejska w skansenie.
Bibliografia
- Z. Kruczek, S. Socha „Geografia Atrakcji Turystycznych Polski”
- T. Wróblewski 1977 „Góry Świętokrzyskie. Przewodnik”
- T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski, PWE 1992 wyd. II „Geografia Turystyki Polski”
- R. Garus „Przewodnik dla turystów pieszych i zmotoryzowanych Kielce – Góry Świętokrzyskie”
- E. Massalski 1967 „Góry Świętokrzyskie”
[Strony te przedstawiają pracę dyplomową mojej siostry Eweliny. Napisała ją na zakończenie nauki w szkole hotelarskiej. Zostały w niej przedstawione atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich, jednych z najstarszych gór w Polsce.
Obecny wygląd stron jest już trzecim – wykonanym przeze mnie. Jest najlepszy z tych, które były zastosowane dla tych stron]