Z cyklu muzeum po polsku: witaj w królestwie żab!

Jedni się ich boją, drudzy lekceważą, inni okrutnie pozbywają się ich pod kołami swojego samochodu po to, by dzieci mogły urządzić im godny pogrzeb – ba, w końcu baśnie głoszą, że pocałunek zamieni je w księcia. Żaby, żabki, żabeczki, ropuchy bo to o nich mowa, doczekały się należytego im szacunku i znalazły swoje miejsce w muzeum.

Pewnie większość z nas zapytana o to, jak kojarzy im się muzeum odpowiedziałaby „Nudne, zakurzone, stare, związane z historią”. I tu większość  popełniłaby błąd, bo o to w Kudowie Zdrój powstało pierwsze w Polsce Muzeum Żab! Zresztą trudno tego miejsca nie nazywać „Królestwem Żab”, jest to zapewne jedno z nielicznych (o ile nie jedyne) miejsc, gdzie turyście na „dzień dobry”, nakazuje się, by uważał na zielone płazy. Tuż obok siedziby Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się bowiem znak drogowy z napisem „uwaga na żaby”.  To właśnie tu możemy spotkać ropuchę szarą, zieloną, żabę wodną i trawną.

Wracając jednak do samej żabiej ekspozycji, należałoby wspomnieć, że muzeum powstało w 2002 roku, a jego celem było zebranie przedmiotów codzienne użytku, które związane są z wizerunkiem żab, brzmi zabawnie, ale gwarantujemy, że wizyta w muzeum jest nietypowa i ciekawa. Muzeum nie powstało tylko i wyłącznie dla rozrywki – ma również uświadomić społeczeństwo o potrzebie ochrony płazów i przedstawić działania, które zostały podjęte na rzecz ratowania żab.

Skarbem muzeum są nietypowe przedmioty przypominające żaby. Będziecie zaskoczeni tym, co zobaczycie. Nie spodziewacie się zapewne, że jest aż tyle przedmiotów powstałych na cześć żaby. Znajdziemy tu mydelniczki, maski do nurkowania, broszki, skarbonki, popielniczki i inne. Co ciekawe, eksponaty nie pochodzą jedynie z Polski, ale z 20 innych krajów i 6 kontynentów. Nic dziwnego, że muzeum chwali się ilością ponad 3000 eksponatów, a zbiór ten wciąż się powiększa, ponieważ ludzie zachwyceni ideą całego przedsięwzięcia chętnie przekazują swoje żabie przedmioty  muzeum. A może i Ty masz w domu porcelanową ropuchę bądź talerzyk z żabim motywem?

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Informacje na temat lokalizacji muzeum oraz godzin otwarcia znaleźć można na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych

Muzeum jest bezpłatne

5/5 - (1 vote)
image_pdf