Wśród narzędzi ratowniczych napędzanych hydraulicznie wymienić należy przecinarki marki PARTNER K 2500, K 3500 i K 3600. Są to narzędzia służące do cięcia wszelkich materiałów używanych w budownictwie – cegły betonu, żelbetonu i wreszcie elementów stalowych. Napęd hydrauliczny powoduje, że jest to sprzęt nadający się do pracy wewnątrz pomieszczeń. W zależności od posiadanej marki możemy przecinać elementy o grubości od 145 do 260 mm.
Rys. 35 Przecinarka hydrauliczna marki PARTNER 3500
- Diamentowy pierścień tnący o średnicy 350 mm
- Prowadnica umieszczona wewnątrz pierścienia tnącego
- Silnik hydrauliczny
- Dostęp do zespołu napędu pierścienia
- Prowadnica i rolki prowadzące
- Osłona pierścienia
- Uchwyt z przyciskiem sterującym
- Szybkozłącza
- Zawór doprowadzający wodę
- Tylna część uchwytu zapewniająca elastyczność węży
- Osłona gumowa
Zasilanie tych urządzeń odbywa się za pomocą agregatów hydraulicznych o zmiennych zakresach przepływu oleju 20, 30 lub 40 l/min i ciśnieniu 140 bar. Czynnik roboczy czyli olej hydrauliczny przesyłany jest do urządzenia tnącego przewodami hydraulicznymi połączonymi z pompą i narzędziem za pomocą szybkozłączek. W przecinarce zastosowano pompę zębatą, która w zależności od rodzaju narzędzia napędza bezpośrednio pierścień tnący K 3500 i K 3600 lub za pomocą zębatego paska klinowego napędza tarczę tnącą (K 2500).
Rys. 36 Silnik hydrauliczny.
Specjalne uchwyty i odpowiednia odległość między nimi sprawiają, że urządzenie te są dobrze wyważone i wygodne w użyciu. Zapewnia to wygodną pracę podczas cięcia w poziomie i pionie.
W zależności od potrzeb jaki materiał będziemy cięli zakładamy tarcze ścierne do betonu lub stali. Tarcze diamentowe lub tarcze ratownicze z ostrzami z węglików spiekanych. Tarcze diamentowe przeznaczone są do cięcia kamienia, betonu, cegły, asfaltu i innych materiałów budowlanych – również zbrojonych.
W dodatkowym wyposażeniu znajduje się zawór hydrauliczny umożliwiający podłączenie narzędzi o różnych parametrach zasilania do różnych instalacji hydraulicznych maszyn np. ciągników. Zawór ten zmniejsza ciśnienie i przepływ oleju do wartości odpowiedniej dla używanych narzędzi hydraulicznych.
Metodyka postępowania
W przypadku cięcia stali lub innych metali należy zawsze silnie dociskać tarczą do skrawanego materiału i utrzymywać wysoką prędkość obrotową tarczy. Należy starać się, aby długość jednorazowo skrawanego rzazu była najmniejsza, można to osiągnąć przesuwając tarczę w czasie na zmianę do przodu i do tyłu. W trakcie cięcia należy zawsze przyciskać dźwignię sterowniczą do oporu (uzyskując maksymalny przepływ oleju hydraulicznego), a prędkość obrotową tarczy regulować przez zmniejszenie lub zwiększenie dociski tarczy do ciętego materiału.
W trakcie cięcia kamienia, betonu lub innych podobnych materiałów należy poruszać tarczą w czasie na zmianę do przodu i do tyłu w celu uzyskania lepszego odprowadzania ciepła z tarczy i zmniejszenia temperatury w miejscu skrawania. W trakcie cięcia tego rodzaju materiałów należy polewać miejsce skrawania wodą aby zmniejszyć zapylenie i zużycie tarczy.
Zachowanie bezpiecznych warunków podczas pracy.
Podczas pracy ze sprzętem hydraulicznym należy przestrzegać zasad zachowania bezpieczeństwa operatora.
- Obsługiwać sprzęt mogą tylko osoby przeszkolone
- Osoby postronne powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od operatora sprzętu.
- Nie rozpoczynać cięcia dopóki nie zapewni się bezpieczeństwa w miejscu pracy, w szczególności pewnego oparcia dla nóg.
- Obracającą się tarczę trzymać z dala od ciała.
- W trakcie cięcia nie wolno zginać, klinować lub zakleszczać tarczy w rzazie.
Parametry | K 2500 | K 3500 |
Przepływ oleju hydraulicznego Ciśnienie robocze Średnica tarczy pierścienia Maksymalna głębokość cięcia Ciężar bez tarczy | 35-42 dm3/min 13-15 Mpa 400 mm 145 mm 8,3 kg | 35-42 dm3/min 13-15 Mpa 350 mm 260 mm 10,4 kg |
Źródło: opracowanie własne