Kajakiem przez Bydgoszcz i okolice

Czym może pochwalić się Bydgoszcz?

Stare Miasto, zielona Wyspa Młyńska ze Spichrzami i Młynem Rothera, wpadająca w oko rzeźba „przechodzący przez rzekę”… Nie da się jednak ukryć, że Bydgoszcz i najbliższe okolice bardzo wiele uroku zyskują dzięki…. wodzie!!! A tej jest tutaj pod dostatkiem – przez centrum przepływa Brda, wschodnie przedmieścia leżą w sąsiedztwie zakola Wisły, w zachodnich dzielnicach swój początek ma natomiast nowa oraz zabytkowa część Kanału Bydgoskiego, który zbiega się dalej z kanałem Górnonoteckim.

Wszystkie te rzeki i kanały tworzą Bydgoski Węzeł Wodny. Ciekawe? Co ciekawsze, większość z tych dróg wodnych można pokonać kajakiem!!!

KAJAKIEM? ALE JAK?

Na przykład biorąc udział w cyklicznych spływach kajakowych, organizowanych przez Sekcję Turystyki Kajakowej LOTTO-Bydgostia-WSG-Bank Pocztowy. Dwa z nich są nastawione na promowanie i poznawanie właśnie Bydgoskiego Węzła Wodnego:

  • Spływ odrodzonym Kanałem Bydgoskim – wybudowany w 1774 roku Kanał Bydgoski nazwany był przez króla Prus Fryderyka II /Wielkiego/ „Cudownym dziełem czasu”. Kanał łączy Wisłę z Odrą, a swój początek bierze w zachodnich dzielnicach Bydgoszczy. Obecnie w dobie zaniechania transportu rzecznego służy głównie do celów turystycznych, a stara jego odnoga stanowi chlubę miasta Bydgoszczy, jest miejscem odpoczynku i rekreacji lokalnej ludności.
    Organizowane przez Sekcję Turystyki Kajakowej LOTTO-Bydgostia–WSG-Bank Pocztowy spływy są zazwyczaj podzielone na trzy odcinki, trwają 3 doby i prowadzą przez Kanał Bydgoski, Kanał Górnonotecki i jeden z odcinków Brdy. Jeżeli taka dawka wiosłowania wydaje się komuś zbyt duża, można spłynąć tylko na wybranym etapie. W spływie organizowanym przez Sekcję Turystyki Kajakowej LOTTO –Bydgostia – WSG – Bank Pocztowy warto wziąć udział, bo oprócz wiosłowania i podziwiania urokliwych widoków, na uczestników czeka wiele atrakcji: w ubiegłych latach były to prelekcje dotyczące napotkanych po drodze zabytków hydrotechnicznych, zwiedzanie Bydgoszczy, Nakła i innych ciekawych miejsc w okolicy, czy wizyta w lokalnych muzeach. Spływ odbywa się zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja.

>> aktualnych informacji na temat daty najbliższego spływu udziela komandor spływu

  • Spływ Leona Wyczółkowskiego – drugim, organizowanym przez Sekcję Turystyki Kajakowej LOTTO – Bydgostia –WSG – Bank Pocztowy, jest spływ kajakowy Śladami Leona Wyczółkowskigo. Spływ prowadzony jest przez przepiękny odcinek rzeki Brdy (jednej z ciekawszych w Europie) i odbywa się zazwyczaj w sierpniu.

>> aktualnych informacji na temat daty najbliższego spływu udziela komandor spływu

A PŁYWANIE „NA WŁASNĄ RĘKĘ”?
Wszystkie drogi Bydgoskiego Węzła Wodnego, a więc Kanał Bydgoski, Kanał Górnonotecki, zakole Wisły na wysokości Bydgoszczy, płynący w okolicach Bydgoszczy odcinek Brdy, można pokonać kajakiem samodzielnie. W Bydgoszczy i okolicach funkcjonują wypożyczalnie kajaków – ich właściciele, oprócz wypożyczenia sprzętu pływackiego, na pewno udzielą szczegółowych rad i wskazówek co do miejsca rozpoczęcia spływu oraz stopnia trudności poszczególnych odcinków.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  • Spływy organizowane przez Sekcję Turystyki Kajakowej LOTTO – Bydgostia – WSG – Bank Pocztowy są skierowane nie tylko dla członków sekcji, ale także dla mieszkańców miasta Bydgoszczy oraz turystów z Polski i zagranicy. Wziąć w nich udział może więc każdy, kto tylko ma na to ochotę. Spływy są odpłatne dla osób spoza sekcji. Każdy ze spływów poprzedzany jest informatorem, w którym zawarte są szczegółowe informacje na temat spływu oraz możliwości wypożyczenia kajaków.
  • Osoby, które planują zorganizować spływ „na własną rękę” powinny skontaktować się z jedną z lokalnych wypożyczalni kajaków. Właściciele wypożyczalni udzielą informacji na temat poszczególnych odcinków Bydgoskiego Węzła Wodnego oraz poradzą, w którym miejscu najlepiej rozpocząć spływ.
  • Informacje na temat wypożyczalni kajaków można znaleźć na turystycznej stronie www województwa.

Polecamy prace dyplomowe z turystyki

5/5 - (1 vote)