ONZ – oprócz rozwiązywania problemów na rzecz pokoju i bezpieczeństwa – pomaga również w budowaniu międzynarodowej współpracy oraz wypracowaniu jednakowych przepisów do jej realizacji, aby umożliwić wszystkim ludziom czerpanie korzyści z globalizacji i aby uniknąć jej negatywnych konsekwencji i chaosu.
Mając na uwadze stworzenie warunków stałości i dobrobytu, które są niezbędne do pokojowych i przyjaznych stosunków między narodami Narody Zjednoczone popierają podnoszenie stopy życiowej, pełne zatrudnienie oraz warunki postępu i rozwoju gospodarczego, społecznego jak również współpracę kulturalną i oświatową.
ONZ pełni wiodącą rolę w mobilizowaniu państw i całej wspólnoty międzynarodowej do większego zaangażowania w zapobieganiu i zwalczaniu terroryzmu. Kluczowe znaczenie dla zapewnienia skutecznych działań antyterrorystycznych i polepszenia współpracy międzynarodowej ma przyjęcie przez wszystkie państwa 16 konwencji i protokołów ONZ dotyczących zapobiegania i zwalczania terroryzmu międzynarodowego. Pełna implementacja uzgodnień ONZ przez poszczególne państwa członkowskie stanowi warunek powodzenia walki z terroryzmem[1].
ONZ ustanawia normy i standardy w tak różnych dziedzinach, jak obliczenia statystyczne, praw handlowe, procedury celne, własność intelektualna, lotnictwo, transport morski oraz telekomunikacja. Wypracowane rozwiązania mają na celu ożywienie działalności gospodarczej i zredukowanie kosztów transakcyjnych. Przygotowuje również grunt pod inwestycje w krajach rozwijających się przez promowanie stabilności politycznej i właściwego sposobu rządzenia, zwalczanie korupcji i ochronę praw człowieka, nakłanianie do tworzenia rozsądnej polityki gospodarczej i przyjaznego biznesowi prawodawstwa oraz przez działanie na rzecz poprawy jakości opieki medycznej, dostępu do edukacji i dobrobytu społecznego[2].
ONZ zwalcza przestępczość zorganizowaną, handel narkotykami, bronią i ludźmi. Wiele działań operacyjnych jakie prowadzi w ponad 170 krajach, ma na celu likwidacje ubóstwa.
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) od momentu swojego powstania w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, pełni kluczową rolę w budowaniu współpracy międzynarodowej i utrzymaniu pokoju na świecie. ONZ jest platformą, na której państwa członkowskie mogą wspólnie działać na rzecz rozwiązywania globalnych problemów oraz promowania bezpieczeństwa i rozwoju.
Jednym z głównych celów ONZ jest promowanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Organizacja angażuje się w mediację konfliktów, przeprowadza operacje pokojowe oraz wspiera negocjacje między państwami w celu zapobiegania wojnom i rozwiązywania istniejących sporów. Poprzez różne misje i operacje, ONZ pomaga stabilizować regiony dotknięte konfliktami i wspiera procesy odbudowy.
ONZ również odgrywa istotną rolę w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego. Poprzez swoje agencje, takie jak Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) czy UNICEF, organizacja wspiera krajowe i międzynarodowe inicjatywy mające na celu walkę z ubóstwem, poprawę zdrowia, edukacji oraz ochronę praw człowieka. ONZ promuje także zrównoważony rozwój i wdrażanie Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, która skupia się na osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju (SDGs).
Współpraca międzynarodowa w ramach ONZ odbywa się także poprzez jej różne organy i fora. Zgromadzenie Ogólne ONZ, składające się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich, stanowi główne forum dyskusji i decyzji w sprawach globalnych. Rada Bezpieczeństwa ONZ, z odpowiedzialnością za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, podejmuje decyzje dotyczące sankcji, misji pokojowych i innych działań w odpowiedzi na zagrożenia. Rada Gospodarcza i Społeczna (ECOSOC) zajmuje się kwestiami gospodarczymi, społecznymi i rozwojowymi, koordynując prace różnych agencji ONZ.
ONZ promuje również międzynarodową współpracę poprzez organizowanie konferencji, forów i negocjacji dotyczących globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, terroryzm, migracje czy zdrowie publiczne. Dzięki takim inicjatywom, państwa mogą współpracować w rozwiązywaniu problemów, które przekraczają granice narodowe i wymagają skoordynowanego działania.
Współpraca międzynarodowa, wspierana przez ONZ, jest niezbędna do rozwiązywania globalnych wyzwań i budowania pokoju. Organizacja Narodów Zjednoczonych, poprzez swoje różnorodne mechanizmy i działania, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu platformy do wspólnego działania, negocjacji i rozwiązywania problemów, które wymagają globalnej współpracy.
[1] msz.gov.pl/Organizacja,Narodow,Zjednoczonych,30001.html, maj 2010
[2] E. Latoszek, M. Proczek, wyd. cyt, s. 106.