Rurzyca to niewielka – ok. 25 km długości – ale bardzo urokliwa rzeczka. Przepływa w całości niemal dzikimi terenami leśnymi, łącząc jednocześnie sześć polodowcowych długich i wąskich jezior rynnowych, o bardzo stromych brzegach. Dzięki temu stanowi atrakcyjny i piękny szlak kajakowy. W 1978r. Rurzycą spłynął kajakiem ksiądz kardynał Karol Wojtyła, co upamiętnia niewielki pomnik nad jeziorem Krąpsko Średnie. W nawiązaniu do tego wydarzenia, w 1993 szlakowi nadano imię Jana Pawła II.
Źródło rzeki znajduje się w trudno dostępnym rezerwacie przyrody Diabli Skok, na północnym brzegu jeziora Krąpsko Małe. W tym bukowym lesie istnieje ponad trzydzieści oczek, do których woda przesącza się spod warstw piachu i żwiru, by zaraz potem połączyć się w wątły strumyczek i w końcu przedrzeć przez mchy do jeziora.
Poza Diablim Skokiem rzeka przepływa przez rezerwaty przyrody: Dolina Rurzycy, Wielkopolska Dolina Rurzycy i rezerwat Smolary. Płynąc szlakiem możemy również podziwiać rynnowe jeziora: Trzebieszki, Krąpsko Górne, Krąpsko Średnie, Dąb. Rurzyca łączy jeziora przepięknymi przesmykami – jest to raj dla fotografów, miłośników pierwotnej przyrody, jak również dla ornitologów.
Większość spływów zaczyna się w osadzie Trzebieszki, 200m od Restauracji Trzebieszki przy wypływie Rurzycy z jeziora Krąpsko Długie. Warto również popłynąć w górę rzeki, przez Krąpsko Długie i Małe, aby dotrzeć do źródeł rzeki – Diablego Skoku i zobaczyć ten tajemniczy zakątek. Koniec szlaku znajduje się w miejscowości Krępsko – najdogodniej zakończyć spływ wpływając do Gwdy i popłynąć 500m z nurtem do Baru Pod Słoniem gdzie można zjeść obiad godny kajakarza. Dostępne jest tu również pole namiotowe.
Szlak również można podzielić na dwa dni, zatrzymując się na stanicy Wrzosy. Dawniej była to harcerska stanica, którą obecnie administruje Nadleśnictwo Płytnica (nocleg tylko pod namiotami). Stanica jest pięknie położona – na wzgórzu, w zakolu rzeki. Warto się tam zatrzymać na chwilę, chociażby po to, aby zażyć kąpieli nad brzegiem jeziora.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:Aby pokonać cały szlak potrzebujemy około 5-7 godzin w zależności od stopnia zaawansowania kajakarzy i chęci poznawczych uczestników :). Jest to szlak łatwy, bez większych przeszkód w nurcie, poza 2 przenoskami pod koniec spływu przy starej lemieszarni i młynie.